Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

20 paź 2020

Gatunki płytek ceramicznych i gresowych

Podział płytek ceramicznych ze względu na gatunki bywa mylony z klasą ścieralności płytek, choć są to dwie odrębne klasyfikacje. Podział na gatunki dotyczy wszystkich płytek ceramicznych (płytki gresowe, glazura, terakota, płytki klinkierowe). Możemy wyodrębnić 3 gatunki płytek: I, II i III. Gatunek III jest często określany też skrótem PJ, co oznacza „poza jakością”. By zostać zakwalifikowane do pierwszego gatunku, płytki muszą spełniać normę PN-EN 14411. Jest to ujednolicona norma dla płytek ceramicznych, wspólna dla całej Unii Europejskiej.

Płytki II i III gatunku nie są produkowane celowo, nie ma ich w stałej ofercie producenta. Wyłania się je w trakcie selekcji poszczególnych partii płytek. Te, które nie spełniają norm właściwych dla gatunku I, zostają odrzucone. Nie istnieje też żadna odgórnie ustalona klasyfikacja, która definiowałaby dokładnie II i III gatunek płytek. Każdy producent ustala te normy oddzielnie, mogą się więc one różnić między sobą.  

Płytki pierwszego gatunku – wzorcowy produkt

Kryteria, które muszą spełniać, to:

 •         brak widocznych rys i innych uszkodzeń powierzchni płytek
 •         boki płytek z jednej paczki mogą różnić się maksymalnie o 0,5%
 •         krzywizna płytki może wynosić maksymalnie 0,5% długości boku lub 0,5% przekątnej
 •         kolorystyka nie odbiega od wzoru ustalonego przez producenta płytek

Płytki gatunku I przeznaczone są do pomieszczeń, w których często przebywamy i w których estetyka i walor dekoracyjny mają duże znaczenie.

Płytki drugiego gatunku – niewielkie wady

Dopuszczalne są wady nieznaczne, niezauważalne na pierwszy rzut oka:

 •         mogą wystąpić uszkodzenia narożników płytek, np. mogą być lekko obłupane
 •         możliwe są lekko nierówne krawędzie płytek
 •         kąty narożników płytek kwadratowych czy prostokątnych mogą nieznacznie odbiegać od kąta prostego
 •         niewielkie niedoskonałości – plamy, przebarwienia, odpryski szkliwa na brzegach
 •         niewielkie odchylenia od płaskości powierzchni
 •         mogą nieco odbiegać kolorystycznie od wzoru zakładanego przez producenta

Płytki te są tańsze niż płytki I gatunku, czasem nawet o połowę ceny. Należy jednak pamiętać o tym, że ich położenie może być trudniejsze, w związku z tym wykonawca może podwyższyć cenę za usługę. Jeśli zdecydujemy się na płytki II gatunku, inne będą też zasady reklamacji, może ona nie być możliwa.  

Mogą być zastosowane w miejscach typowo użytkowych, w których estetyka ma mniejsze znaczenie niż funkcjonalność i którymi nie będziemy się chwalić przed gośćmi. Jeśli jednak defekty nie są znaczne, można z powodzeniem zastosować te płytki np. w łazience czy kuchni.

Płytki trzeciego gatunku – poza jakością

To odrzucone płytki najniższej jakości:

 •         więcej defektów – obłupania, nierówności boków, nieprawidłowe kąty, odkształcenia, znaczne odpryski i przebarwienia
 •         defekty mechaniczne i kolorystyczne zauważalne od razu

Mogą zainteresować głównie niską ceną, warto jednak przed zakupem skonsultować się z wykonawcą, by ustalić, o ile więcej zapłacimy za jego pracę przy kładzeniu płytek III gatunku. Następnie należy przekalkulować, czy nam się to opłaci. Płytki te nadają się do zastosowania w miejscach, w których estetyka nie ma znaczenia – pomieszczenia gospodarcze, schowek na środki czystości, garaż, kotłownia.

Płytki II i III gatunku – większy zapas

Należy pamiętać, że wybierając płytki II lub III gatunku, trzeba przyjąć większe zapotrzebowanie – wiele egzemplarzy może bowiem zostać odrzuconych w trakcie pracy, w wyniku czego płytek nie starczy na całą ścianę lub podłogę.

Outlet płytek gresowych

To miejsce, gdzie mamy szansę kupić płytki ceramiczne najtaniej. W outlecie znajdziemy sporo płytek 2 gatunku. Często można trafić na wyprzedaż płytek, gdzie ceny rynkowe mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Oferta gresoutlet.pl obejmuje płytki ceramiczne i gres różnych gatunków, o różnych parametrach i wzornictwie. 

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

PAŹ

18

Jakie płytki do kuchni wybrać? Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w których dzieje się najwięcej, dlatego jakość płytek kuchennych jest kluczową kwestią. Płytki są jednym z najwygodniejszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań, gdyż są ognioodporne i nietoksyczne. Ich powierzchnia odporna jest na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu, co ma kluczowe znaczenie w jednym z najbardziej narażonych […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Jakie płytki wybrać do pomieszczeń gospodarczych? Pomieszczenia gospodarcze w domu to pomieszczenia przeznaczone do przechowywania rzadko używanych sprzętów i środków do sprzątania. W domach wolnostojących do tej kategorii zalicza się też piwnica, garaż czy kotłownia. Nie są to pomieszczenia, w których domownicy spędzają czas ani które pokazuje się gościom. Ich charakter jest wyłącznie użytkowy, a […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Czym się kierować przy wyborze kleju? Parametry kleju muszą być przede wszystkim dostosowane do rodzaju materiału, z którego wykonane są płytki (np. ceramika, gres, kamień). Klej musi być też odpowiedni do rodzaju podłoża, na którym planujesz położyć kafelki – niektóre podłoża są mniej wymagające, inne bardziej. Należy uwzględnić także warunki w pomieszczeniu – tzn. jakie […]

Czytaj dalej