Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

7 lipca, 2021

Czy opłaca się kupić II gatunek płytek?

Płytki II gatunku – czy warto je kupić?

Wyróżniamy 3 gatunki płytek ceramicznych. Płytki gatunku I są określone europejską normą PN-EN 14411. Gatunek I gwarantuje najwyższą jakość płytek z danej kategorii. Aby zostać do niego zakwalifikowane, płytki muszą spełnić szereg kryteriów

Płytki gatunku II to płytki, które z różnych powodów na etapie selekcji zostały odrzucone – co oznacza, że nie spełniły pewnych norm wymaganych, by móc przypisać je do gatunku I. Istnieje jeszcze gatunek III, czyli PJ – „poza jakością”. W tym artykule przyjrzymy się jednak bliżej gatunkowi II.

Płytki gatunku II – jakie defekty mogą mieć?

Nie istnieje odgórna klasyfikacja, która wyjaśniałaby, jak bardzo płytki muszą odbiegać od normy produkcyjnej i jakie konkretnie są to defekty, żeby zostały przypisane do gatunku II lub III. Każdy producent ustala taką normę sam – wewnątrzzakładowo. Oznacza to, że płytki z defektem, który u jednego producenta zostały określone jako gatunek II, u innego mogą zaliczać się już do gatunku III. Kryteria, na podstawie których płytka zostanie określona jako II gatunek, mogą być naprawdę bardzo różne. Mogą oznaczać nawet naprawdę drobne wady, jakich nie zauważy osoba, która nie zajmuje się produkcją płytek zawodowo.

Można jednak wydzielić kilka przykładowych, najczęstszych defektów kwalifikujących płytkę jako II kategoria:

 •         nieznaczne odbarwienia, małe plamki,
 •         lekkie zarysowania,
 •         odpryski szkliwa,
 •         lekko obłupane krawędzie płytki
 •         kąty w płytkach nie są idealnie proste – nieznaczne odchylenia od normy,
 •   płytki w innym rozmiarze czy kolorze, niż zakładała norma.

Jak więc widać, płytka II gatunku nie musi wcale oznaczać rozłupanego, rozpadającego się kafelka, który nadaje się tylko do kontenera z gruzem czy trójkątnych płytek, które wg normy produkcyjnej miały być kwadratowe.

Technika ułożenia

Niektóre defekty mogą być mniej widoczne lub wcale niezauważalne, jeśli zdecydujemy się położyć płytki w inny sposób. Na forum budowlanym można trafić na wypowiedź użytkownika, który jest zadowolony z tego, że kupił płytki II gatunku, które różniły się nieco rozmiarem. Położył je w cegiełkę, dzięki czemu różnica zupełnie nie jest widoczna, a on cieszy się, że zaoszczędził sporo pieniędzy. Takich przykładów można znaleźć sporo na grupach facebookowych o tematyce wykańczania wnętrz.

Etap selekcji płytek ma znaczenie

Sporo zależy też od tego, na jakim etapie płytki zostały odrzucone jako niespełniające normy. Wyróżniają się tutaj płytki, które po wytworzeniu były poddane procesowi rektyfikacji lub procesowi polerowania.

Płytki rektyfikowane i polerowane

Rektyfikacja to proces docinania płytek po wyjęciu z pieca, w którym zostały wypalone. Dzięki niemu różnice w długości krawędzi wynoszą maksymalnie 0,2 mm. Kąty kwadratowych i prostokątnych płytek po rektyfikacji zawsze będą miały 90°. Jest to więc dodatkowy proces obróbki, który pozwala na zachowanie wyższej jakości i jednakowych rozmiarów. Płytki polerowane po wypaleniu były polerowane maszynowo. Jaki jednak ma to związek z II gatunkiem? Otóż płytki, aby móc zostać poddane któremuś z tych dwóch procesów, muszą przynależeć do gatunku I. Te, które już na wcześniejszych etapach nie spełniają normy, nie zostaną dopuszczone do polerowania lub rektyfikowania. To oznacza, że płytki rektyfikowane lub polerowane II gatunku najczęściej będą lepszej jakości, niż te, które ich nie przeszły. Wady płytek, które odpadły po tych procesach, to zazwyczaj nierówno lub za słabo wypolerowana powierzchnia, co nie musi być widoczne, a po rektyfikacji – nieznaczne odchylenia w rozmiarach krawędzi czy kątów.

Kiedy kupić płytki II gatunku?

Decyzje o zakupie płytek II gatunku warto podjąć, gdy:

 •         defekty są nieznaczne i praktycznie niezauważalne dla użytkownika,
 •         nie zależy nam na estetyce w konkretnym pomieszczeniu – np. kotłownia, garaż,piwnica,
 •         dzięki technice, w jakiej będą położone płytki, ich wady nie będą widoczne,
 •         płytki były rektyfikowane lub polerowane,
 •         możliwości finansowe właściciela nie pozwalają na zakup płytek I gatunku.

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lis

22

Układanie płytek wymaga wiedzy i wprawy – gdyby tak nie było, nie potrzebowalibyśmy doświadczonych glazurników! Z drugiej strony, wykończenie podłóg i ścian kafelkami to jedna z tych prac, którą da się wykonać samodzielnie – pod warunkiem, że ma się wiedzę jak to robić i poświęci nieco czasu. Okładzina z kafelków jest akurat jedną z łatwiejszych w położeniu – w […]

Czytaj dalej

lis

18

Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji. Kolory fug na rynku Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można […]

Czytaj dalej

lip

29

Płytki łazienkowe – czy to dobry wybór? Ściany i podłoga w łazience zwykle kojarzą nam się z kafelkami. W obecnych czasach trudno już znaleźć mieszkania, w których nie zastosowano zabezpieczenia ścian w postaci płytek. Choć producenci tapet tworzą coraz lepsze rozwiązania, materiał ten raczej nie kojarzy się z czymś, trwałym, odpornym na zalanie wodą i […]

Czytaj dalej