Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

20 paź 2020

Jakie płytki do kuchni lub jadalni?

Jakie płytki do kuchni wybrać?

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w których dzieje się najwięcej, dlatego jakość płytek kuchennych jest kluczową kwestią. Płytki są jednym z najwygodniejszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań, gdyż są ognioodporne i nietoksyczne. Ich powierzchnia odporna jest na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu, co ma kluczowe znaczenie w jednym z najbardziej narażonych na brud pomieszczeń w domu. Płytki w kuchni ze względu na przygotowywanie posiłków narażone są na parę wodną, zawilgocenie, tłuste plamy, plamy z soków warzywnych czy owocowych, które mogą powodować odbarwienia. Najbardziej narażona jest ściana przy kuchence, w okolicach zlewozmywaka i płytki nad blatem kuchennym.

Cechy odpowiednich płytek do kuchni

Płytki do kuchni na podłogę powinny mieć klasę ścieralności IV – do pomieszczeń często użytkowanych. Powinny też mieć niską nasiąkliwość, czyli niski stopień pochłaniania wilgoci. Najniższą nasiąkliwość wśród płytek dostępnych na rynku mają płytki gresowe. Nisko nasiąkliwa powinna być nie tylko podłoga, ale i płytki do kuchni na ścianę, na których osiada para wodna.

Niska nasiąkliwość zwiększa też odporność płytek na plamy, gdyż rozlane ciecze nie wsiąkają w kafelki. Ze względu na tę właściwość, na podłogę w kuchni warto wybrać gres. Zwiększona twardość gresu zapobiegnie ponadto przedwczesnemu pękaniu płytek czy odłupywaniu  i wyszczerbianiu ich fragmentów.

W kuchni często coś się rozlewa, powinniśmy więc zwrócić uwagę również na antypoślizgowość płytek. Płytki odporne na poślizg zwykle mają nieco chropowatą strukturę. Płytki gładkie i błyszczące zwykle będą miały niższą antypoślizgowość. Tu również gres będzie dobrym wyborem, zwłaszcza w przypadku podłogi kuchennej. Można położyć go także na ścianach, do czego zachęca wiele wariantów kolorystycznych i bogate wzornictwo płytek gresowych.

Płytki do kuchni – trendy i style

W ostatnich latach najczęściej na zdjęciach w katalogach i wśród asortymentu możemy spotkać kilka rodzajów płytek, które cieszą się szczególną popularnością – imitacje ściany z cegieł, drewnopodobne, patchwork a ostatnio coraz częściej betonopodobne.

Płytki patchwork są bogato zdobione i bardzo dekoracyjne. Położone na wszystkich ścianach, mogą jednak przytłoczyć przestrzeń, szczególnie w małej kuchni. Lepiej użyć takich wzorów w formie akcentu. W gresoutlet.pl znajdziesz dekory ścienne, które doskonale uzupełnią pozostałe kafelki jednobarwne. Dekory patchwork i florystyczne pasują do kuchni klasycznej, będą też doskonale wyglądać w kuchni stylizowanej na styl vintage lub rustykalny. Do kuchni industrialnych, nowoczesnych jak i minimalistycznych idealne będą płytki gresowe betonopodobne.

Obecnie w budownictwie odchodzi się od wydzielania osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię. Coraz częściej buduje się kuchnie otwarte na pokój, gdzie część jadalniana to część pokoju dziennego. Popularnym trendowym rozwiązaniem jest położenie płytek kuchennych także na części strefy salonowej –  często w tym celu używane są płytki heksagonalne lub oktagonalne.

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

PAŹ

18

Płytki łazienkowe – czy to dobry wybór? Ściany i podłoga w łazience zwykle kojarzą nam się z kafelkami. W obecnych czasach trudno już znaleźć mieszkania, w których nie zastosowano zabezpieczenia ścian w postaci płytek. Choć producenci tapet tworzą coraz lepsze rozwiązania, materiał ten raczej nie kojarzy się z czymś, trwałym, odpornym na zalanie wodą i […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Kiedy zbliża się czas wymiany podłogi w garażu, wielu właścicieli domów zastanawia się nad odpowiednim materiałem. Jednym z najlepszych wyborów jest płytka gresowa. Charakteryzuje się ona trwałością i estetycznym wyglądem, dzięki czemu możesz zastosować ją w wielu pomieszczeniach, w tym w garażu. Płytki gresowe do garażu – dlaczego warto je wybrać? Płytka gresowa jest bardzo trwała […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Podział płytek ceramicznych ze względu na gatunki bywa mylony z klasą ścieralności płytek, choć są to dwie odrębne klasyfikacje. Podział na gatunki dotyczy wszystkich płytek ceramicznych (płytki gresowe, glazura, terakota, płytki klinkierowe). Możemy wyodrębnić 3 gatunki płytek: I, II i III. Gatunek III jest często określany też skrótem PJ, co oznacza „poza jakością”. By zostać […]

Czytaj dalej