Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

29 lipca, 2021

Jakie płytki do kuchni lub jadalni?

Jakie płytki do kuchni wybrać?

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w których dzieje się najwięcej, dlatego jakość płytek kuchennych jest kluczową kwestią. Płytki są jednym z najwygodniejszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań, gdyż są ognioodporne i nietoksyczne. Ich powierzchnia odporna jest na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu, co ma kluczowe znaczenie w jednym z najbardziej narażonych na brud pomieszczeń w domu. Płytki w kuchni ze względu na przygotowywanie posiłków narażone są na parę wodną, zawilgocenie, tłuste plamy, plamy z soków warzywnych czy owocowych, które mogą powodować odbarwienia. Najbardziej narażona jest ściana przy kuchence, w okolicach zlewozmywaka i płytki nad blatem kuchennym.

Cechy odpowiednich płytek do kuchni

Płytki do kuchni na podłogę powinny mieć klasę ścieralności IV – do pomieszczeń często użytkowanych. Powinny też mieć niską nasiąkliwość, czyli niski stopień pochłaniania wilgoci. Najniższą nasiąkliwość wśród płytek dostępnych na rynku mają płytki gresowe. Nisko nasiąkliwa powinna być nie tylko podłoga, ale i płytki do kuchni na ścianę, na których osiada para wodna.

Niska nasiąkliwość zwiększa też odporność płytek na plamy, gdyż rozlane ciecze nie wsiąkają w kafelki. Ze względu na tę właściwość, na podłogę w kuchni warto wybrać gres. Zwiększona twardość gresu zapobiegnie ponadto przedwczesnemu pękaniu płytek czy odłupywaniu  i wyszczerbianiu ich fragmentów.

W kuchni często coś się rozlewa, powinniśmy więc zwrócić uwagę również na antypoślizgowość płytek. Płytki odporne na poślizg zwykle mają nieco chropowatą strukturę. Płytki gładkie i błyszczące zwykle będą miały niższą antypoślizgowość. Tu również gres będzie dobrym wyborem, zwłaszcza w przypadku podłogi kuchennej. Można położyć go także na ścianach, do czego zachęca wiele wariantów kolorystycznych i bogate wzornictwo płytek gresowych.

Płytki do kuchni – trendy i style

W ostatnich latach najczęściej na zdjęciach w katalogach i wśród asortymentu możemy spotkać kilka rodzajów płytek, które cieszą się szczególną popularnością – imitacje ściany z cegieł, drewnopodobne, patchwork a ostatnio coraz częściej betonopodobne.

Płytki patchwork są bogato zdobione i bardzo dekoracyjne. Położone na wszystkich ścianach, mogą jednak przytłoczyć przestrzeń, szczególnie w małej kuchni. Lepiej użyć takich wzorów w formie akcentu. W gresoutlet.pl znajdziesz dekory ścienne, które doskonale uzupełnią pozostałe kafelki jednobarwne. Dekory patchwork i florystyczne pasują do kuchni klasycznej, będą też doskonale wyglądać w kuchni stylizowanej na styl vintage lub rustykalny. Do kuchni industrialnych, nowoczesnych jak i minimalistycznych idealne będą płytki gresowe betonopodobne.

Obecnie w budownictwie odchodzi się od wydzielania osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię. Coraz częściej buduje się kuchnie otwarte na pokój, gdzie część jadalniana to część pokoju dziennego. Popularnym trendowym rozwiązaniem jest położenie płytek kuchennych także na części strefy salonowej –  często w tym celu używane są płytki heksagonalne lub oktagonalne.

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lip

07

Gdy jesteśmy w trakcie remontu i przychodzi moment wyboru płytek, większość osób automatycznie myśli o markecie budowlanym jako o miejscu, gdzie należy udać się na zakupy. Tymczasem jest inny sposób, by kupić tanie kafelki ceramiczne, dzięki któremu zapłacimy mniej za równie dobrą jakość. Outlet płytek czy market budowlany? Zakup płytek w markecie budowlanym teoretycznie wydaje […]

Czytaj dalej

lis

18

Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji. Kolory fug na rynku Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można […]

Czytaj dalej

lip

29

Jakie płytki wybrać na balkon i taras? Jeśli planujesz wykończenie tarasu lub balkonu płytkami, przede wszystkim musisz pamiętać, że muszą one być bardziej wytrzymałe niż płytki podłogowe do kuchni czy łazienki. Zwykłe płytki ceramiczne, np. terakota czy płytki klinkierowe, nie nadają się do położenia na tarasie czy balkonie. Nie są one przystosowane do warunków atmosferycznych, […]

Czytaj dalej