Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

20 paź 2020

Płytki dekoracyjne – szybki sposób na oryginalne ściany

Trendy ostatnich lat pokazują, że powoli odchodzi się od minimalizmu i białych ścian, kierując się w stronę kolorów. Świadczą o tym płytki ścienne dekoracyjne, które zyskują na popularności. Dostępne są w różnych kolorach i estetyce – od stonowanej klasyki, poprzez bogato zdobione dekory w stylu vintage, po kształty geometryczne i nowoczesne wzory, jak np. dekor graffiti.

Imitacje materiałów naturalnych – cegła, kamień, marmur

Płytki dekoracyjne to przyjazny dla portfela sposób na oryginalne wnętrze. Możliwy do zastosowania absolutnie wszędzie – w końcu jeśli marzysz o ceglanej ścianie, a mieszkasz w bloku, nie masz innego wyboru, jak zastosować imitację cegły. Podobnie sprawa wygląda ze ścianą z kamienia naturalnego – gdy urządzasz rustykalną  kuchnię  w nowoczesnym budynku.

Płytki ścienne dekoracyjne śródziemnomorskie

Silnym trendem są motywy nawiązujące do słynnych kafli z Hiszpanii i Portugalii. Trudno się temu dziwić – płytki ceramiczne z tych regionów są wyjątkowo oryginalne, wielobarwne i bogato zdobione. Hiszpańskie i portugalskie azulejos, bo o nich mowa, to tradycyjny wyrób ceramiczny, wytwarzany ręcznie z ogromnym kunsztem i podziwiany na całym świecie. Płytki ścienne dekoracyjne, które do nich nawiązują, to coś dla Ciebie, jeśli marzy Ci się wnętrze ze śródziemnomorskie czy orientalną nutą, ale również w klimacie retro. Wyglądają świetnie również we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Płytki ścienne dekoracyjne patchwork

Do hiszpańskich i portugalskich płytek nawiązuje też trend patchwork. Cała ściana pokryta takimi motywami może jednak nieco przytłaczać. Bezpiecznym, a wciąż efektownym rozwiązaniem jest dekor ścienny z motywem patchwork.

Dekor ścienny to płytka z ozdobnym motywem, który wyróżnia się wśród innych, jednolitych kafelków.

Heksagony i oktagony – nietypowe kształty płytek

Płytki heksagonalne i oktagonalne to płytki o kształcie sześciokątów lub ośmiokątów. Wartość zdobnicza takich kafelków opiera się głównie na ich nietypowym, geometrycznym kształcie. To ciekawa odmiana od tradycyjnych, prostokątnych form, które mogą wydawać się nieco nudne. Sześciokąty lub ośmiokąty urozmaicają aranżację, sprawiając wrażenie, że na podłodze czy ścianie „więcej się dzieje”. Nawet jeśli płytki takie są jednobarwne i jednolite, ich kształt sam w sobie wnosi już walor dekoracyjny.

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

PAŹ

18

Podział płytek ceramicznych ze względu na gatunki bywa mylony z klasą ścieralności płytek, choć są to dwie odrębne klasyfikacje. Podział na gatunki dotyczy wszystkich płytek ceramicznych (płytki gresowe, glazura, terakota, płytki klinkierowe). Możemy wyodrębnić 3 gatunki płytek: I, II i III. Gatunek III jest często określany też skrótem PJ, co oznacza „poza jakością”. By zostać […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji. Kolory fug na rynku Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Chcesz położyć na podłodze coś prostego, ale osiągnąć efekt WOW? Sprawdź płytki oktagonalne! Płytki oktagonalne – czyli jakie? To nic innego jak płytki w kształcie ośmiokąta. Każdy kafelek ma osiem boków równej długości. Kształt ten uzyskuje się poprzez docinanie płytek kwadratowych, a dokładniej – ścinanie ich wierzchołków. Z pewnością taki wzór podłogi jest nietypowy i […]

Czytaj dalej