Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

18 listopada, 2022

Czym jest fuga i do czego służy?

Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji.

Kolory fug na rynku

Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można uznać za uniwersalne. Są powszechnie używane i przystępne cenowo. Przyjęło się, że pasują do każdego koloru płytek.

Na zamówienie można jednak dostać fugi we właściwie dowolnym kolorze – są nawet takie z dodatkiem brokatu! Oczywiście wiąże się to z wyższą ceną i koniecznością dłuższego oczekiwania na produkt. Sprawa jest skomplikowana zwłaszcza w przypadku fugi czarnej. Oprócz tego, że jest droga, to jej odpowiednie położenie sprawia trudność nawet doświadczonym glazurnikom.

Rodzaje spoin ze względu na skład

Pod względem receptury, można wyodrębnić na rynku kilka typów spoin. Poniżej przedstawiamy te, z którymi spotkasz się najczęściej:

  • fuga cementowa,
  • fuga mineralna,
  • fuga epoksydowa.

Najpopularniejsza jest fuga cementowa, stosowana w glazurnictwie od wielu lat. W ostatnich latach próbuje ją doganiać nowocześniejsza wersja, czyli fuga mineralna. Jest to również fuga cementowa, ale z podwyższoną zawartością minerałów. Dzięki nim, gwarantuje gładką powierzchnię i kolor wyjątkowo odporny na ścieranie.

Na rynku dostępna jest także fuga epoksydowa, która składa się z żywicy epoksydowej, wypełniaczy i utwardzaczy. Jest bardziej elastyczna, dzięki czemu nadaje się do cięższych warunków, w tym na zewnątrz.  Używa się jej głównie do płytek we wnętrzach publicznych i przemysłowych, takich jak kąpieliska publiczne i sauny lub kuchnie w ośrodkach żywienia zbiorowego. Są to miejsca intensywnie użytkowane, a co za tym idzie – narażone na większe uszkodzenia.

Wyborem jest fuga żywiczno-cementowa Kerakoll dostępna w naszym sklepie jest odporna na bakterie i grzyby, polecana jest więc do zastosowania w łazience czy kuchni. To idealna fuga do marmuru i kamienia naturalnego.

 

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lis

18

Chemia budowlana to obszerna kategoria. Obejmuje wszelkie substancje chemiczne, które są niezbędne przy pracach budowlanych i wykończeniowych. Wśród tych najbardziej rozpowszechnionych wymienić można: fugi, które kładzie się między płytkami na podłodze, jak i ścianie zaprawy do klejenia płytek, substancje izolujące od wilgoci i uszczelniające, np. silikony. Wszystko to znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy wysokiej jakości […]

Czytaj dalej

lip

29

Płytki ceramiczne a style urządzania wnętrz Płytki betonopodobne Idealne do stylu industrialnego, z którego zresztą się wywodzą. Jest to styl urządzania wnętrz inspirowany nowojorskimi przestrzeniami pofabrycznymi z XX w, tzw. loftami. Kojarzą się z nim głównie dwa elementy, jeśli chodzi o wykończenie ścian – ściana z cegły i beton architektoniczny. Plytki betonopodobne kojarzą się z […]

Czytaj dalej

lip

07

Płytki II gatunku – czy warto je kupić? Wyróżniamy 3 gatunki płytek ceramicznych. Płytki gatunku I są określone europejską normą PN-EN 14411. Gatunek I gwarantuje najwyższą jakość płytek z danej kategorii. Aby zostać do niego zakwalifikowane, płytki muszą spełnić szereg kryteriów Płytki gatunku II to płytki, które z różnych powodów na etapie selekcji zostały odrzucone […]

Czytaj dalej