20 paź 2020
Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji.
Kolory fug na rynku
Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można uznać za uniwersalne. Są powszechnie używane i przystępne cenowo. Przyjęło się, że pasują do każdego koloru płytek.
Na zamówienie można jednak dostać fugi we właściwie dowolnym kolorze – są nawet takie z dodatkiem brokatu! Oczywiście wiąże się to z wyższą ceną i koniecznością dłuższego oczekiwania na produkt. Sprawa jest skomplikowana zwłaszcza w przypadku fugi czarnej. Oprócz tego, że jest droga, to jej odpowiednie położenie sprawia trudność nawet doświadczonym glazurnikom.
Rodzaje spoin ze względu na skład
Pod względem receptury, można wyodrębnić na rynku kilka typów spoin. Poniżej przedstawiamy te, z którymi spotkasz się najczęściej:
- fuga cementowa,
- fuga mineralna,
- fuga epoksydowa.
Najpopularniejsza jest fuga cementowa, stosowana w glazurnictwie od wielu lat. W ostatnich latach próbuje ją doganiać nowocześniejsza wersja, czyli fuga mineralna. Jest to również fuga cementowa, ale z podwyższoną zawartością minerałów. Dzięki nim, gwarantuje gładką powierzchnię i kolor wyjątkowo odporny na ścieranie.
Na rynku dostępna jest także fuga epoksydowa, która składa się z żywicy epoksydowej, wypełniaczy i utwardzaczy. Jest bardziej elastyczna, dzięki czemu nadaje się do cięższych warunków, w tym na zewnątrz. Używa się jej głównie do płytek we wnętrzach publicznych i przemysłowych, takich jak kąpieliska publiczne i sauny lub kuchnie w ośrodkach żywienia zbiorowego. Są to miejsca intensywnie użytkowane, a co za tym idzie – narażone na większe uszkodzenia.
Wyborem jest fuga żywiczno-cementowa Kerakoll dostępna w naszym sklepie jest odporna na bakterie i grzyby, polecana jest więc do zastosowania w łazience czy kuchni. To idealna fuga do marmuru i kamienia naturalnego.
Może Cię zainteresować
Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga
PAŹ
18
Po co jest hydroizolacja? Hydroizolacja jest niezbędna przy układaniu płytek ceramicznych lub gresowych. Hydroizolacja zapobiega przedostawaniu się wody i wilgoci do podłoża oraz pomieszczeń znajdujących się poniżej. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek, gdzie występuje duże nasilenie wilgoci, a nieszczelne połączenia mogą prowadzić do poważnych problemów z wilgocią, pleśnią, a nawet zniszczeniem konstrukcji budynku. […]
Czytaj dalejPAŹ
18
Trendy ostatnich lat pokazują, że powoli odchodzi się od minimalizmu i białych ścian, kierując się w stronę kolorów. Świadczą o tym płytki ścienne dekoracyjne, które zyskują na popularności. Dostępne są w różnych kolorach i estetyce – od stonowanej klasyki, poprzez bogato zdobione dekory w stylu vintage, po kształty geometryczne i nowoczesne wzory, jak np. dekor […]
Czytaj dalejPAŹ
18
Kiedy zbliża się czas wymiany podłogi w garażu, wielu właścicieli domów zastanawia się nad odpowiednim materiałem. Jednym z najlepszych wyborów jest płytka gresowa. Charakteryzuje się ona trwałością i estetycznym wyglądem, dzięki czemu możesz zastosować ją w wielu pomieszczeniach, w tym w garażu. Płytki gresowe do garażu – dlaczego warto je wybrać? Płytka gresowa jest bardzo trwała […]
Czytaj dalej