Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

20 paź 2020

Czym jest fuga i do czego służy?

Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji.

Kolory fug na rynku

Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można uznać za uniwersalne. Są powszechnie używane i przystępne cenowo. Przyjęło się, że pasują do każdego koloru płytek.

Na zamówienie można jednak dostać fugi we właściwie dowolnym kolorze – są nawet takie z dodatkiem brokatu! Oczywiście wiąże się to z wyższą ceną i koniecznością dłuższego oczekiwania na produkt. Sprawa jest skomplikowana zwłaszcza w przypadku fugi czarnej. Oprócz tego, że jest droga, to jej odpowiednie położenie sprawia trudność nawet doświadczonym glazurnikom.

Rodzaje spoin ze względu na skład

Pod względem receptury, można wyodrębnić na rynku kilka typów spoin. Poniżej przedstawiamy te, z którymi spotkasz się najczęściej:

  • fuga cementowa,
  • fuga mineralna,
  • fuga epoksydowa.

Najpopularniejsza jest fuga cementowa, stosowana w glazurnictwie od wielu lat. W ostatnich latach próbuje ją doganiać nowocześniejsza wersja, czyli fuga mineralna. Jest to również fuga cementowa, ale z podwyższoną zawartością minerałów. Dzięki nim, gwarantuje gładką powierzchnię i kolor wyjątkowo odporny na ścieranie.

Na rynku dostępna jest także fuga epoksydowa, która składa się z żywicy epoksydowej, wypełniaczy i utwardzaczy. Jest bardziej elastyczna, dzięki czemu nadaje się do cięższych warunków, w tym na zewnątrz.  Używa się jej głównie do płytek we wnętrzach publicznych i przemysłowych, takich jak kąpieliska publiczne i sauny lub kuchnie w ośrodkach żywienia zbiorowego. Są to miejsca intensywnie użytkowane, a co za tym idzie – narażone na większe uszkodzenia.

Wyborem jest fuga żywiczno-cementowa Kerakoll dostępna w naszym sklepie jest odporna na bakterie i grzyby, polecana jest więc do zastosowania w łazience czy kuchni. To idealna fuga do marmuru i kamienia naturalnego.

 

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

PAŹ

18

Płytki łazienkowe – czy to dobry wybór? Ściany i podłoga w łazience zwykle kojarzą nam się z kafelkami. W obecnych czasach trudno już znaleźć mieszkania, w których nie zastosowano zabezpieczenia ścian w postaci płytek. Choć producenci tapet tworzą coraz lepsze rozwiązania, materiał ten raczej nie kojarzy się z czymś, trwałym, odpornym na zalanie wodą i […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Płytki ceramiczne a style urządzania wnętrz Płytki betonopodobne Idealne do stylu industrialnego, z którego zresztą się wywodzą. Jest to styl urządzania wnętrz inspirowany nowojorskimi przestrzeniami pofabrycznymi z XX w, tzw. loftami. Kojarzą się z nim głównie dwa elementy, jeśli chodzi o wykończenie ścian – ściana z cegły i beton architektoniczny. Plytki betonopodobne kojarzą się z […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Czym się kierować przy wyborze kleju? Parametry kleju muszą być przede wszystkim dostosowane do rodzaju materiału, z którego wykonane są płytki (np. ceramika, gres, kamień). Klej musi być też odpowiedni do rodzaju podłoża, na którym planujesz położyć kafelki – niektóre podłoża są mniej wymagające, inne bardziej. Należy uwzględnić także warunki w pomieszczeniu – tzn. jakie […]

Czytaj dalej