Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

7 lutego, 2023

Jak kłaść płytki? Cz. 2

Zapraszamy na drugą część poradnika, jak kłaść płytki!

W tej części artykułu znajdziesz porady:

 • jak kłaść płytki na ścianie – czy zacząć od góry, czy od dołu
 • jak podejść do kwestii docinanych płytek,
 • na co zwrócić uwagę w temacie fug,
 • jak położyć płytki na ścianie. 

Jak kłaść płytki na ścianie – od góry czy od dołu?

Najważniejszą kwestią, by płytki wyglądały estetycznie, jest odpowiednie rozplanowanie ich ułożenia na danej powierzchni – podłodze lub ścianie. Najlepiej zacząć układać płytki ścienne od dołu. Jest to rozwiązanie, które zapewnia większą precyzję. Płytki układane od poziomu podłogi będą miały bowiem prawidłową pozycję – nawet jeśli będą miały nieznaczną nierówność w wymiarach. Jeśli zaczynasz od góry, istnieje ryzyko, że pozycja płytek, które mają niewielkie różnice w wymiarach, będzie nieprawidłowa.

Jak kłaść płytki na ścianie, by efekt końcowy był estetyczny?

Bardzo ważne jest to, jak płytki będą układały się względem siebie oraz szafek, wanny, sedesu, drzwi, okien itp. Dlatego musisz przestrzegać następujących kroków:

 • Zaczynaj kafelkowanie jak najdalej od drzwi.

 • Układanie pełnych płytek – czyli tych, które na pewno nie będą przycięte – najlepiej zacząć od miejsca, które jest najszersze, tzn. zapewnia najwięcej wolnej przestrzeni wokół. Zazwyczaj miejsce to wypada gdzieś pośrodku ściany (chodzi o środek zarówno w linii góra-dół, jak i na boki).

 • Docinki po obu stronach ściany muszą mieć jednakowe szerokości! Symetria jest tu bardzo ważna, inaczej efekt harmonii będzie zaburzony. Podczas przebywania w pomieszczeniu, będziesz mieć wrażenie, że “coś jest nie tak’’

 • Jeśli tylko jest taka możliwość, staraj się chować docinki najbardziej jak to tylko możliwe, np. za meblami, w mało widocznych zakamarkach.

 • Aby zachować estetykę, najlepiej, by nie było docinanych płytek również przy drzwiach i progu.

O czym pamiętać, kładąc fugi?

Przede wszystkim, musisz wybrać odpowiedni rodzaj fugipowinien być dopasowany do rodzaju płytek, które mają być ułożone. Kolejnym ważnym krokiem jest precyzyjne przygotowanie podłoża.

Jeśli formaty płytek na to pozwolą, warto, by fuga na ścianie łączyła się z fugą na podłodze. Chodzi o sytuację, w której kładziesz te same płytki (lub po prostu jednakowego rozmiar), zarówno na ścianie, jak i podłodze. Zadbaj wówczas o to, by ułożyć płytki tak, aby fugi ścienne i podłogowe płynnie w siebie przechodziły.

Kładąc fugi, musisz również pamiętać, żeby kłaść je jednym ruchem, aby uzyskać estetyczny i równy efekt. Fugi powinny być kładzione w jednym kierunku, pod takim samym kątem nachylenia. Ważne jest również, aby na bieżąco usuwać nadmiar spoinowania i czyścić płytki przy użyciu wilgotnej ściereczki.

Klej do płytek – o czym pamiętać?

Podczas układania płytek musisz zwrócić uwagę na:

 • Typ kleju — powinien być odpowiedni do rodzaju płytek oraz podłoża na którym będą układane (w tym wypadku mówimy raczej o wylewce),
 • czas wiązania, tj. czas potrzebny na wyschnięcie kleju powinien być odpowiedni do warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu,
 • wytrzymałość — klej powinien być wystarczająco mocny, aby trzymać płytki na miejscu,
 • wodoszczelność — w przypadku układania płytek w miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka, należy wybrać klej o odpowiednim poziomie wodoszczelności.

UWAGA! Nie nakładaj zbyt szybko kolejnego, wyższego rzędu płytek – poczekaj, aż klej dokładnie wyschnie! Zapoznaj się dokładnie z instrukcją producenta i informacjami, które podaje na opakowaniu!

Dlaczego warto kupić akcesoria do poziomowania płytek?

Tzw. systemy, które składają się z akcesoriów do poziomowania płytek, zastępują klasyczne krzyżyki dystansowe (o krzyżykach wspominaliśmy w poprzedniej części naszego artykułu. Jeśli zainwestujesz w system poziomowania płytek, nie potrzebujesz już krzyżaków.

Poziomowanie jest niezbędne, ponieważ płytki ceramiczne mogą się lekko różnić wymiarami. Różnica ta może wynosić nawet kilka milimetrów, co wydaje się z pozoru nieistotne, jednak może być problematyczne przy układaniu płytek na podłożu. System poziomowania umożliwia ułożenie płytek tak, aby kafelkowana powierzchnia była idealnie równa.

Systemy poziomowania płytek są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je dopasować do konkretnego zastosowania. Polecamy je dla początkujących, gdyż ułatwiają pracę; pozwalają zachować nie tylko równe odległości, ale również wysokość pomiędzy płytkami w poziomie – dlatego teoretycznie mógłbyś położyć je bez użycia poziomicy. Zalecamy jednak mimo wszystko się w nią zaopatrzyć.

Trzecia część naszego poradnika już wkrótce!

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lip

07

Jakie płytki wybrać? Płytki do wykończenia wnętrz Jakie płytki wybrać do kuchni? Płytki podłogowe do kuchni powinny być odporne na zabrudzenia, ścieranie, łatwe do umycia i odporne na wilgoć. Warto wybrać płytki niskonasiąkliwe i antypoślizgowe. Płytki ścienne nie muszą mieć tak wysokich parametrów, jak podłoga, powinny jednak mieć zwiększoną odporność na wilgoć, zwłaszcza płytki nad […]

Czytaj dalej

lis

22

Układanie płytek wymaga wiedzy i wprawy – gdyby tak nie było, nie potrzebowalibyśmy doświadczonych glazurników! Z drugiej strony, wykończenie podłóg i ścian kafelkami to jedna z tych prac, którą da się wykonać samodzielnie – pod warunkiem, że ma się wiedzę jak to robić i poświęci nieco czasu. Okładzina z kafelków jest akurat jedną z łatwiejszych w położeniu – w […]

Czytaj dalej

lut

07

Zapraszamy na drugą część poradnika, jak kłaść płytki! W tej części artykułu znajdziesz porady: jak kłaść płytki na ścianie – czy zacząć od góry, czy od dołu jak podejść do kwestii docinanych płytek, na co zwrócić uwagę w temacie fug, jak położyć płytki na ścianie.  Jak kłaść płytki na ścianie – od góry czy od […]

Czytaj dalej