Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

29 lipca, 2021

Jakie płytki do łazienki?

Płytki łazienkowe – czy to dobry wybór?

Ściany i podłoga w łazience zwykle kojarzą nam się z kafelkami. W obecnych czasach trudno już znaleźć mieszkania, w których nie zastosowano zabezpieczenia ścian w postaci płytek.

Choć producenci tapet tworzą coraz lepsze rozwiązania, materiał ten raczej nie kojarzy się z czymś, trwałym, odpornym na zalanie wodą i wilgotne powietrze czy zacieki. Zwłaszcza kleje do tapet zazwyczaj nie są przystosowane do wytrzymania wielu lat w wilgotnych warunkach. Wyjątkowej jakości papier i klej mogą być droższe niż płytki.

Jeśli chodzi o materiały naturalne, najbardziej popularny jest trend na na drewno w łazience. Naturalne drewno ma jednak wysoką cenę, wiele osób ma też wątpliwości, czy przetrwa pod wpływem wody i pary wodnej. Najtańsze i najbardziej dostępne w naszym kraju gatunki drewna nie są wyjątkowo odporne na wilgoć. Niektórym łazienka w drewnie kojarzy się z sauną, a taka aranżacja nie wpisuje się w każdy gust. Wykończenie pomieszczenia drewnem wiąże się też z koniecznością regularnej konserwacji, co nie każdemu odpowiada. W końcu to łazienka jest dla nas, a nie na odwrót. Płytki są materiałem najłatwiejszym do utrzymania w czystości, najbardziej odpornym na kontakt z chemikaliami ze środków czyszczących.  

Jakie powinny być kafelki łazienkowe?

Niska nasiąkliwość

Najważniejszym parametrem płytek, które chcemy położyć w łazience, jest niska nasiąkliwość. Oznacza to, że powinny one pochłaniać jak najmniej wody, powinny być więc niskoporowate. To sprawia, że idealnym materiałem na podłogę i ściany łazienki – zwłaszcza w obszarze urządzeń sanitarnych – jest gres. Płytki na ścianę mogą mieć nieco wyższą nasiąkliwość, ale raczej w obszarach mniej narażonych na zalewanie wodą. Jeśli łazienka jest mała, lepiej na wszelki wypadek postawić na ścienne kafle łazienkowe o niskiej nasiąkliwości. Wyjątkowo niski parametr nasiąkliwości płytek gresowych sprawia, że będą idealnym rozwiązaniem do łazienki.

Antypoślizgowość

Drugim głównym parametrem technicznym płytek, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest ich odporność na poślizg. Płytki antypoślizgowe w klasyfikacji R zaczynają się od poziomu R9. Najbardziej antypoślizgowa posadzka to R13. Najwyższą wartość antypoślizgowości powinny mieć płytki na podłodze kabiny prysznicowej walk-in (bez brodzika) – najlepiej, by była to klasa minimum R10.

Kolory, wzory, wykończenie – jak dobrać płytki do swojej łazienki?

Dobór kolorystyki i wzorów zależy od gustu, warto jednak kierować się pewnymi sprawdzonymi zasadami. Wielkoformatowe płyty powiększają przestrzeń optycznie, jednak efekt gładkiej tafli będzie zauważalny tylko na dużej powierzchni. Jeśli łazienka jest wyjątkowo mała, warto wybrać mniejsze płytki na ścianę, gdyż większy format trzeba by docinać, co utrudni pracę fachowcom i zwiększy koszty usługi. Do małej łazienki najlepiej wybrać płytki w jasnych kolorach i wykończone na połysk. Kafelki na podłogę powinny być matowe, bo powierzchnia polerowana będzie bardziej śliska. Należy zachować umiar w zastosowaniu wzorów czy dekorów, by nie przytłoczyć pomieszczenia.

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lip

07

Podział płytek ceramicznych ze względu na gatunki bywa mylony z klasą ścieralności płytek, choć są to dwie odrębne klasyfikacje. Podział na gatunki dotyczy wszystkich płytek ceramicznych (płytki gresowe, glazura, terakota, płytki klinkierowe). Możemy wyodrębnić 3 gatunki płytek: I, II i III. Gatunek III jest często określany też skrótem PJ, co oznacza „poza jakością”. By zostać […]

Czytaj dalej

lip

29

Jakie płytki do przedpokoju lub korytarza? Przedpokój to pierwsze miejsce w mieszkaniu, do którego wchodzimy z zewnątrz. Wchodzimy w obuwiu i w butach z niego wychodzimy, również zakładamy tam buty i je przechowujemy. Zimą nosimy ciężkie obuwie, które wywiera nacisk na płytki. Na podłogę dostają się na obuwiu piasek i kamyczki, po których potem chodzimy, […]

Czytaj dalej

lip

07

Płytki gresowe cieszą się coraz większą popularnością w polskich domach i mieszkaniach. Nic dziwnego, ponieważ ten wyjątkowy materiał świetnie sprawdza się nie tylko w kuchniach i łazienkach. Można położyć go właściwie w całym mieszkaniu, na balkonie lub tarasie, a także – co dla wielu osób jest zaskoczeniem – wyłożyć nim ścieżki ogrodowe lub podjazd dla […]

Czytaj dalej