Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

20 kwietnia, 2023

Jakie płytki na ogrzewanie podłogowe?

Pracownik budowlany w żółtym kasku i żółtym uniformie kładzie ogrzewanie podłogowe pod płytki.

Ogrzewanie podłogowe i jego zalety

Ten rodzaj ogrzewania domów i mieszkań prywatnych z każdym rokiem rośnie na popularności. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że ogrzewa pomieszczenia równomiernie. W tej kwestii tradycyjne grzejniki nie mogą się z nim równać! W pokoju, w którym zamontowany jest system ogrzewania podłogowego, powietrze jest też mniej suche, co zapobiega unoszeniu się kurzu. Mniejsza ilość grzybów czy roztoczy jest ważna dla osób ze skłonnościami do alergii. Ogrzewanie podłogowe szczególnie sprawdza się jednak w miejscach, gdzie jest wilgotno, takich jak łazienka czy pralnia. Dzięki niemu wilgoć odparowuje szybciej, co ma wpływ na zdrowsze powietrze i brak ryzyka gromadzenia się pleśni i powstawania grzybów. W tym artykule podpowiadamy, jakie płytki na ogrzewanie podłogowe wybrać i dlaczego. 

 

Czy gres można kłaść na ogrzewanie podłogowe?

Nie ma przeciwwskazań, aby kłaść płytki, zarówno ceramiczne jak i gresowe, na podłogówkę. Dzięki temu, że materiał ceramiczny i gresowy ma wysokie przewodnictwo cieplne, wchłania ciepło z ogrzewania podłogowego i oddaje je do otoczenia. Niestety, nie każde kafelki będą dobrze „współpracowały’’ z ogrzewaniem podłogowym. Mają na to wpływ właściwości fizyczne materiałów, z których powstają płytki.

 

Jakie płytki nadają się na podłogówkę?

Jednym z najlepszych wyborów do użycia na ogrzewaniu podłogowym jest gres porcelanowy, ponieważ jest on bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmiany temperatury. zaleca się też, aby płytki miały grubość nie większą niż 10-12 mm. Zbyt grube kafelki mogą opóźnić przepływ ciepła i zmniejszyć skuteczność ogrzewania podłogowego.

Jak kłaść płytki na ogrzewanie podłogowe?

Przed przystąpieniem do układania płytek na ogrzewaniu podłogowym, koniecznie upewnij się, że system ogrzewania jest w pełni zainstalowany i działa bez zarzutów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia systemu ogrzewania podczas układania płytek! Aby mieć pewność, należy najpierw włączyć ogrzewanie na kilka godzin i po tym czasie sprawdzić, czy temperatura podłogi jest odpowiednia.

 

Jaki klej do płytek gresowych na ogrzewanie podłogowe?

Wybierz odpowiednią zaprawę klejową do płytek ceramicznych, która jest odpowiednia do ogrzewania podłogowego. Potrzebujesz kleju, który jest w stanie przetrwać cykle temperaturowe bez ulegania osłabieniu. Zaprawa musi mieć gęstą konsystencję. Niezwykle ważną cechą jest również elastyczność kleju, gdy kładziesz płytki na podgrzewane powierzchnie. Zbyt sztywny klej dość szybko zacznie się wykruszać, może spowodować pękanie płytek, ich luzowanie się i odpadanie. Najlepiej wybrać klej CS1 lub CS2. Musisz dopytać o szczegóły przy zakupie płytek i/lub sprawdzić wszelkie informacje podane przez producenta kleju. Pamiętaj, by zaprawę należy przygotować zgodnie z instrukcjami producenta.

 

Płytki na ogrzewanie podłogowe – jaka fuga?

Podobne wymagania, jak w przypadku kleju, dotyczą fugi.

 

Przede wszystkim musi być elastyczna i odporna na zmiany temperatury; powinna pozwalać na lekkie ruchy pomiędzy płytkami. W ten sposób unikniesz pęknięć fug w wyniku ruchów podłogi podczas zmian temperatury, jej pękania lub kruszenia się.

Fugi specjalnie przeznaczone do ogrzewania podłogowego są zazwyczaj opisane na opakowaniu jako “ogrzewanie podłogowe” lub “termoelastyczne”.

Czy wylewka jest konieczna pod ogrzewanie podłogowe?

Nie zawsze jest konieczne stosowanie wylewki cementowej, przed układaniem płytek na ogrzewaniu podłogowym. Jednak decyzja o konieczności wylewki zależy od kilku czynników, takich jak stan i rodzaj podłoża, rodzaj ogrzewania podłogowego, grubość płytek oraz ich układ. Jeśli podłoże jest nierówne lub ma niewystarczającą wytrzymałość, konieczne może być wykonanie wylewki w celu uzyskania właściwej powierzchni i poziomu podłogi.

Wpływ ma również wielkość płytek – w przypadku, gdy chcesz położyć gres o dużych rozmiarach, zaleca się stosowanie wylewki cementowej, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla płytek i uniknąć pęknięć. Z kolei, gdy stosujemy płytki o mniejszych rozmiarach, np. mozaikowe, można pominąć wylewkę. Najlepiej jednak, by w tym wypadku porady udzielił fachowiec na podstawie indywidualnej oceny.

 

Uwaga; pamiętaj o tym, że posadzka gresowa na ogrzewaniu podłogowym musi schnąć nieco dłużej. Około 7 dni zajmie jej wysychanie, by była odporna na zmiany temperatury. W tym czasie NIE NALEŻY uruchamiać ogrzewania podłogowego!

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lip

29

Płytki łazienkowe – czy to dobry wybór? Ściany i podłoga w łazience zwykle kojarzą nam się z kafelkami. W obecnych czasach trudno już znaleźć mieszkania, w których nie zastosowano zabezpieczenia ścian w postaci płytek. Choć producenci tapet tworzą coraz lepsze rozwiązania, materiał ten raczej nie kojarzy się z czymś, trwałym, odpornym na zalanie wodą i […]

Czytaj dalej

lip

29

Jakie płytki wybrać na balkon i taras? Jeśli planujesz wykończenie tarasu lub balkonu płytkami, przede wszystkim musisz pamiętać, że muszą one być bardziej wytrzymałe niż płytki podłogowe do kuchni czy łazienki. Zwykłe płytki ceramiczne, np. terakota czy płytki klinkierowe, nie nadają się do położenia na tarasie czy balkonie. Nie są one przystosowane do warunków atmosferycznych, […]

Czytaj dalej

maj

26

Izolacja od wody i wilgoci Hydroizolacja tarasu lub balkonu to zabezpieczenie go przed dostępem wody i wilgoci. Jest to kwestia niesamowicie ważna, która powinna być uwzględniona już na początku wykonania. Elementem konstrukcyjnym tarasu czy balkonu jest płyta nośna – tzw. płyta balkonowa, zazwyczaj wykonana z betonu. Jeśli do jej wnętrza dostanie się wilgoć, beton stopniowo będzie […]

Czytaj dalej