Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

20 paź 2020

Kleje do płytek – rodzaje i parametry

Czym się kierować przy wyborze kleju?

Parametry kleju muszą być przede wszystkim dostosowane do rodzaju materiału, z którego wykonane są płytki (np. ceramika, gres, kamień).

Klej musi być też odpowiedni do rodzaju podłoża, na którym planujesz położyć kafelki – niektóre podłoża są mniej wymagające, inne bardziej.

Należy uwzględnić także warunki w pomieszczeniu – tzn. jakie czynniki będą oddziaływać na płytki. Mogą to być np.:

  • szkodliwe warunki atmosferyczne,
  • toksyczne czynniki chemiczne
  • duże obciążenie – zazwyczaj na podłogach –
  • silna eksploatacja, np. w pomieszczeniach przemysłowych czy miejscach użyteczności publicznej.

Najważniejsze parametry klejów

Jedną z najważniejszych cech kleju jest szybkość wiązania. Określa ona, jak szybko klejone elementy połączą się ze sobą.

Wyróżniamy:

  • kleje normalnie wiążące,
  • kleje o podwyższonych parametrach,
  • kleje szybkowiążące.

Inną ważną cechą kleju jest elastyczność. Klejów o podwyższonej elastyczności używa się zwykle na zewnątrz (balkon, taras, teren przy domu, elewacja).

Kleje do płytek mogą też być cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Nazwa pochodzi w tym przypadku od sposobu układania płytek.

Forma produktu i sposób użycia

Kleje można zazwyczaj spotkać w dwóch formach:

  • w postaci sproszkowanej mieszanki – do rozrobienia z wodą tuż przed użyciem lub
  • w formie gotowej pasty (nie trzeba jej rozrabiać).

Niezmiernie ważne jest, by dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia, który podaje producent! Nieprawidłowo przygotowana zaprawa klejowa nie zadziała.

Jaki klej wybrać do płytek gresowych?

Dzięki niższej nasiąkliwości płytki gresowe są bardziej odporne na wilgoć. Położenie gresu jest jednak trudniejsze niż położenie zwykłych kafelków ceramicznych. Nisko nasiąkliwy gres, niestety, niezbyt dobrze łączy się ze „zwykłym” klejem.

Z tego powodu, do gresów potrzebny będzie klej o wyższych parametrach, zwłaszcza jeśli kładziesz gres na powierzchnie zewnętrzne, jak taras czy balkon.

Użycia kleju o podwyższonych parametrach wymagają też płytki wielkoformatowe. W obu przypadkach należy użyć kleju o zwiększonej elastyczności.

Jaka zaprawa klejąca do kamienia naturalnego?

Płyty z kamienia naturalnego, jak marmur, granit czy piaskowiec, potrzebują kleju o zwiększonej wytrzymałości i odporności na szkodliwe czynniki.

Łatwo jest zagubić się w tym gąszczu informacji, prawda? Jeśli nie do końca rozumiesz te wszystkie parametry lub nie chcesz się w to wgłębiać,. wybierz uniwersalne zaprawy klejące. Są to wszechstronne kleje odpowiednie do każdego rodzaju płytek i podłoża. Przykładem takiego produktu jest cienkowarstwowa zaprawa klejąca Quick Mix.  Nadaje się do wysoko nasiąkliwych płytek ceramicznych, do niskonasiąkliwych gresów, jak również do płytek z naturalnych materiałów. Sprawdzi się przy do do wymagających, sztywnych podłoży, takich jak beton czy tynki cementowo-wapienne. Dzięki temu, że jest to zaprawa o zmniejszonym spływie, szczególnie polecamy ją na ściany.

Inny przykład zaprawy, która sprawdzi się do wszystkiego, to żelowy klej H40 Bez Limitów firmy Kerakoll. Poradzi sobie z każdym materiałem i podłożem, nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych -jest odporny na mróz, wodę i bardzo elastyczny.

 

 

 

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

PAŹ

18

Jakie płytki do przedpokoju lub korytarza? Przedpokój to pierwsze miejsce w mieszkaniu, do którego wchodzimy z zewnątrz. Wchodzimy w obuwiu i w butach z niego wychodzimy, również zakładamy tam buty i je przechowujemy. Zimą nosimy ciężkie obuwie, które wywiera nacisk na płytki. Na podłogę dostają się na obuwiu piasek i kamyczki, po których potem chodzimy, […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Płytki II gatunku – czy warto je kupić? Wyróżniamy 3 gatunki płytek ceramicznych. Płytki gatunku I są określone europejską normą PN-EN 14411. Gatunek I gwarantuje najwyższą jakość płytek z danej kategorii. Aby zostać do niego zakwalifikowane, płytki muszą spełnić szereg kryteriów Płytki gatunku II to płytki, które z różnych powodów na etapie selekcji zostały odrzucone […]

Czytaj dalej

PAŹ

18

Płytki gresowe cieszą się coraz większą popularnością w polskich domach i mieszkaniach. Nic dziwnego, ponieważ ten wyjątkowy materiał świetnie sprawdza się nie tylko w kuchniach i łazienkach. Można położyć go właściwie w całym mieszkaniu, na balkonie lub tarasie, a także – co dla wielu osób jest zaskoczeniem – wyłożyć nim ścieżki ogrodowe lub podjazd dla […]

Czytaj dalej