Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

18 listopada, 2022

Kleje do płytek – rodzaje i parametry

Czym się kierować przy wyborze kleju?

Parametry kleju muszą być przede wszystkim dostosowane do rodzaju materiału, z którego wykonane są płytki (np. ceramika, gres, kamień).

Klej musi być też odpowiedni do rodzaju podłoża, na którym planujesz położyć kafelki – niektóre podłoża są mniej wymagające, inne bardziej.

Należy uwzględnić także warunki w pomieszczeniu – tzn. jakie czynniki będą oddziaływać na płytki. Mogą to być np.:

  • szkodliwe warunki atmosferyczne,
  • toksyczne czynniki chemiczne
  • duże obciążenie – zazwyczaj na podłogach –
  • silna eksploatacja, np. w pomieszczeniach przemysłowych czy miejscach użyteczności publicznej.

Najważniejsze parametry klejów

Jedną z najważniejszych cech kleju jest szybkość wiązania. Określa ona, jak szybko klejone elementy połączą się ze sobą.

Wyróżniamy:

  • kleje normalnie wiążące,
  • kleje o podwyższonych parametrach,
  • kleje szybkowiążące.

Inną ważną cechą kleju jest elastyczność. Klejów o podwyższonej elastyczności używa się zwykle na zewnątrz (balkon, taras, teren przy domu, elewacja).

Kleje do płytek mogą też być cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Nazwa pochodzi w tym przypadku od sposobu układania płytek.

Forma produktu i sposób użycia

Kleje można zazwyczaj spotkać w dwóch formach:

  • w postaci sproszkowanej mieszanki – do rozrobienia z wodą tuż przed użyciem lub
  • w formie gotowej pasty (nie trzeba jej rozrabiać).

Niezmiernie ważne jest, by dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia, który podaje producent! Nieprawidłowo przygotowana zaprawa klejowa nie zadziała.

Jaki klej wybrać do płytek gresowych?

Dzięki niższej nasiąkliwości płytki gresowe są bardziej odporne na wilgoć. Położenie gresu jest jednak trudniejsze niż położenie zwykłych kafelków ceramicznych. Nisko nasiąkliwy gres, niestety, niezbyt dobrze łączy się ze „zwykłym” klejem.

Z tego powodu, do gresów potrzebny będzie klej o wyższych parametrach, zwłaszcza jeśli kładziesz gres na powierzchnie zewnętrzne, jak taras czy balkon.

Użycia kleju o podwyższonych parametrach wymagają też płytki wielkoformatowe. W obu przypadkach należy użyć kleju o zwiększonej elastyczności.

Jaka zaprawa klejąca do kamienia naturalnego?

Płyty z kamienia naturalnego, jak marmur, granit czy piaskowiec, potrzebują kleju o zwiększonej wytrzymałości i odporności na szkodliwe czynniki.

Łatwo jest zagubić się w tym gąszczu informacji, prawda? Jeśli nie do końca rozumiesz te wszystkie parametry lub nie chcesz się w to wgłębiać,. wybierz uniwersalne zaprawy klejące. Są to wszechstronne kleje odpowiednie do każdego rodzaju płytek i podłoża. Przykładem takiego produktu jest cienkowarstwowa zaprawa klejąca Quick Mix.  Nadaje się do wysoko nasiąkliwych płytek ceramicznych, do niskonasiąkliwych gresów, jak również do płytek z naturalnych materiałów. Sprawdzi się przy do do wymagających, sztywnych podłoży, takich jak beton czy tynki cementowo-wapienne. Dzięki temu, że jest to zaprawa o zmniejszonym spływie, szczególnie polecamy ją na ściany.

Inny przykład zaprawy, która sprawdzi się do wszystkiego, to żelowy klej H40 Bez Limitów firmy Kerakoll. Poradzi sobie z każdym materiałem i podłożem, nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych -jest odporny na mróz, wodę i bardzo elastyczny.

 

 

 

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lis

22

Układanie płytek wymaga wiedzy i wprawy – gdyby tak nie było, nie potrzebowalibyśmy doświadczonych glazurników! Z drugiej strony, wykończenie podłóg i ścian kafelkami to jedna z tych prac, którą da się wykonać samodzielnie – pod warunkiem, że ma się wiedzę jak to robić i poświęci nieco czasu. Okładzina z kafelków jest akurat jedną z łatwiejszych w położeniu – w […]

Czytaj dalej

lis

18

Fuga to jeden z podstawowych produktów chemii budowlanej. Jej zadaniem jest wypełnić i uszczelnić przestrzenie, które powstają między płytkami. Pełni także funkcje estetyczne – wraz z kafelkami ma wpływu na odbiór całości aranżacji. Kolory fug na rynku Najczęściej spotykana jest fuga biała, beżowa i w odcieniach szarości (np. grafitowa fuga Kerakoll). Spoiny w tych barwach można […]

Czytaj dalej

lip

29

Płytki ceramiczne a style urządzania wnętrz Płytki betonopodobne Idealne do stylu industrialnego, z którego zresztą się wywodzą. Jest to styl urządzania wnętrz inspirowany nowojorskimi przestrzeniami pofabrycznymi z XX w, tzw. loftami. Kojarzą się z nim głównie dwa elementy, jeśli chodzi o wykończenie ścian – ściana z cegły i beton architektoniczny. Plytki betonopodobne kojarzą się z […]

Czytaj dalej