Mój oddział: Centrala (zmień) 
Jesteś tutaj: 

22 listopada, 2022

Jak kłaść płytki? Część 1

Układanie płytek wymaga wiedzy i wprawy – gdyby tak nie było, nie potrzebowalibyśmy doświadczonych glazurników!

Z drugiej strony, wykończenie podłóg i ścian kafelkami to jedna z tych prac, którą da się wykonać samodzielnie – pod warunkiem, że ma się wiedzę jak to robić i poświęci nieco czasu. Okładzina z kafelków jest akurat jedną z łatwiejszych w położeniu – w porównaniu np. do niektórych materiałów naturalnych. Oczywiście, konieczna jest pewna smykałka do majsterkowania i zdolności manualne.

Inflacja, wzrost cen i stóp procentowych powodują, że sytuacja finansowa wielu osób w Polsce się pogarsza. Stąd rośnie zainteresowanie samodzielnym wykonaniem części prac.

Ten poradnik przygotowaliśmy specjalnie dla wszystkich, którzy mają chęci, czas i zacięcie. Ma on pomóc Wam samodzielnie wykończyć powierzchnie i zaoszczędzić na remoncie. Dziś przedstawiamy pierwszą część poradnika, w której przybliżamy temat ogólnikowo – każde pomieszczenie i podłoże ma bowiem swoje niuanse i może wymagać nieco innej chemii lub metody pracy.

Z tej części artykułu dowiesz się:

  • jakie są najważniejsze czynniki przy położeniu płytek,
  • jakie akcesoria narzędzia są potrzebne,
  • jakie preparaty chemiczne kupić,
  • od czego zacząć pracę i co należy robić krok po kroku.

Co jest ważne przy położeniu płytek?

Na co musisz zwrócić uwagę, by efekt prac glazurniczych był trwały i estetyczny? Wyjaśniamy poniżej!

Najważniejsze to:

  • wybrać odpowiedni gres – najpierw dowiedz się jakie płytki wybrać lub po prostu zgłoś się do nas 🙂 Pamiętaj, by dokładnie wyliczyć ilość płytek i kupić trochę więcej na zapas!
  • odpowiednio przygotować podłoże (zakładamy, że jest już ono wyrównane przy pomocy wylewki),
  • wybrać odpowiedni klej – skorzystaj z naszych wskazówek,
  • dobrać właściwą fugę – przeczytaj, co radzimy,
  • poprawnie rozplanować układ płytek, wymierzyć odległości i wypoziomować kafelki,
  • starannie i równo przykleić płytki
  • odpowiednio wypełnić fugą szczeliny między płytkami.

Jeśli te warunki będą spełnione, płytki nie będą się odklejać, a fuga nie będzie się wykruszać. Wykończona podłoga lub ściana przetrwa wiele lat, a efekt będzie przyjemny dla oka.

Czego potrzebujesz – narzędzia i preparaty

Zanim zabierzesz się do roboty, najpierw musisz zgromadzić wszystko, co będzie Ci potrzebne, by położyć płytki. Oprócz samych kafelków, musisz mieć jeszcze całkiem sporo akcesoriów.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe listy.

Narzędzia potrzebne, by położyć płytki:

  1. sznur traserski – do wyznaczenia linii prostych ,wzdłuż których będziesz kłaść płytki,
  2. poziomica – by równo położyć płytki,
  3. paca zębata – to charakterystyczne narzędzie, które przypomina grzebień, służy by nałożyć klej do płytek.
  4. szeroki pędzel do nałożenia gruntu,
  5. wiaderko i mieszarka do przygotowania zaprawy klejowej,

szpachla do wygładzania fug,

  1. młotek glazurniczy – jest to specjalny gumowy młotekktórym lekko przybija się nim płytki, by płytka właściwie się „osadziła’’ – można robić to dłonią, jednak lżej będzie młotkiem, ale zależy to od preferencji,
  2. przecinarka do glazury – do docinania płytek. Możesz użyć szlifierki kątowej – musisz dokupić do niej tarczę do płytek gresowych
  3. krzyżyki dystansowe (możesz użyć również nowoczesnej alternatywy, jakie są systemy poziomowania płytek – im poświęcimy osobny artykuł)

Preparaty potrzebne, by położyć płytki:

  1. Środek gruntujący – by zwiększyć przyczepność kleju do powierzchni
  2. Hydroizolacja – zabezpiecza powierzchnię pod płytkami od wchłaniania wody
  3. Taśma izolacyjna – dodatkowo wzmacnia hydroizolację w strefach mokrych, np. pod prysznicem
  4. Fuga – wypełnia przestrzenie między płytkami
  5. Klej do płytek.

Jak położyć płytki na podłodze?

Jeśli masz do położenia płytki i na podłodze i na ścianie, pewnie zastanawiasz się, od których zacząć?

Tak naprawdę są dwie szkoły, a wybór jednej z metod zależy od fachowca. Glazurnicy mają różne opinie na ten temat. Każda z metod ma bowiem swoje plusy.

Jeśli zaczniesz od podłogi, będziesz mógł ukryć lekkie krzywizny, które znajdują się niestety w większości mieszkań.

W łazience i wszędzie tam, gdzie podłogi są bardziej narażone na wilgoć, płytki ścienne, które będą nachodzić na podłogowe, zadziałają jak dodatkowa izolacja.

Z drugiej strony, przy robieniu ścian coś może spaść na podłogę i doprowadzić do zniszczenia świeżo położonych płytek lub je zabrudzić (np. fuga i klej z płytek ściennych). Jeśli zaczniesz od ścian, łatwiej Ci też będzie położyć docinki płytek ściennych w najniższym rzędzie.

Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, zaleca się najpierw rozłożyć płytki na podłodze „na sucho” by ocenić układ płytek, odległości pomiędzy kafelkami i szerokość fug.

Krok po kroku – jak położyć płytki na podłodze

  1. Wyznacz środek podłogi – to będzie miejsce, od którego zaczniesz. Rozplanuj ułożenie kafelków i wymierz wszystko na sucho.

Kontroluj, czy linia płytek idzie prosto, dla ułatwienia używaj do tego sznura traserskiego. Połóż pierwszy rząd płytek na sucho i narysuj linię ołówkiem. Przy „ostatecznym” układaniu kleju i płytek będziesz trzymać się tej linii.

  1. Dokładnie oczyść i odtłuść powierzchnię.
  2. Zagruntuj podłogę przy pomocy środka gruntującego.

Nakładaj preparat szerokim pędzlem, równomiernie, cienką warstwą.

  1. Nałóż klej do płytek na niewielki fragment podłogi – ok. metr kwadratowy wokół miejsca, od którego zaczynasz. Utwórz rowki, używając zębów pacy/grzebienia – dzięki nim zwiększa się przyczepność.

W zależności od rodzaju kleju należy nakładać go albo na samą płytkę, albo i na płytkę, i na podłogę

  1. Mocno dociskaj płytkę, przytrzymując ją przez chwilę w danym miejscu.

Analogicznie postępuj z każdym kolejnym kafelkiem.

  1. Między płytki wkładaj krzyżyki dystansowe (lub kliny do poziomowania) – najlepiej robić to na bieżąco. Podobnie, staraj się na bieżąco ścierać nadmiar kleju, który osiądzie w spoinach czy na powierzchni kafelków — gdy klej zaschnie, pozbycie się go będzie bardzo trudne!
  2. Regularnie sprawdzaj, używając poziomicy, czy płytki leżą płasko i równo. Dbaj o równe krawędzie i narożniki płytek, by były w jednej linii.Uważaj, by nie pozostawiać wyskoków, o które można się potknąć/zahaczyć.
  3. Poczekaj, aż klej wyschnie – zwykle trwa to ok. 1 dzień (zależy od rodzaju kleju; producent podaje tę informację na opakowaniu). Dopóki to się nie stanie, absolutnie nie należy stąpać po płytkach!

Oczywiście przy brzegach, otworach drzwiowych, meblach itd. na pewno będzie trzeba dociąć płytki.

O tym jednak opowiemy w kolejnym artykule.

Może Cię zainteresować

Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga

lip

29

Jakie płytki do kuchni wybrać? Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w których dzieje się najwięcej, dlatego jakość płytek kuchennych jest kluczową kwestią. Płytki są jednym z najwygodniejszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań, gdyż są ognioodporne i nietoksyczne. Ich powierzchnia odporna jest na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu, co ma kluczowe znaczenie w jednym z najbardziej narażonych […]

Czytaj dalej

lip

29

Jakie płytki wybrać do pomieszczeń gospodarczych? Pomieszczenia gospodarcze w domu to pomieszczenia przeznaczone do przechowywania rzadko używanych sprzętów i środków do sprzątania. W domach wolnostojących do tej kategorii zalicza się też piwnica, garaż czy kotłownia. Nie są to pomieszczenia, w których domownicy spędzają czas ani które pokazuje się gościom. Ich charakter jest wyłącznie użytkowy, a […]

Czytaj dalej

lut

07

Zapraszamy na drugą część poradnika, jak kłaść płytki! W tej części artykułu znajdziesz porady: jak kłaść płytki na ścianie – czy zacząć od góry, czy od dołu jak podejść do kwestii docinanych płytek, na co zwrócić uwagę w temacie fug, jak położyć płytki na ścianie.  Jak kłaść płytki na ścianie – od góry czy od […]

Czytaj dalej