20 paź 2020
Płytki ceramiczne a style urządzania wnętrz
Płytki betonopodobne
Idealne do stylu industrialnego, z którego zresztą się wywodzą. Jest to styl urządzania wnętrz inspirowany nowojorskimi przestrzeniami pofabrycznymi z XX w, tzw. loftami. Kojarzą się z nim głównie dwa elementy, jeśli chodzi o wykończenie ścian – ściana z cegły i beton architektoniczny. Plytki betonopodobne kojarzą się z surowa, minimalistyczną przestrzenią przemysłową. Płytki imitujące te desenie zgodne są z najnowszymi trendami.
Imitacja cegły
Cegła w czerwonych i brązowych odcieniach sprawdzi się we wnętrzu industrialnym, ale także w klimatach nawiązujących do wiejskich, rustykalnych motywów. Białe płytki imitujące cegłę stały się już tak popularne, że ich zastosowanie jest właściwie uniwersalne, choć kojarzą się głównie ze stylem skandynawskim i minimalistycznym.
Imitacja kamienia
Pasuje do aranżacji rustykalnych i vintage. Kojarzy się ze ścianami starych wiejskich domów i kamieniem, którym obudowane były elewacje kominków.
Płytki heksagonalne
Kojarzą się głównie ze stylem skandynawskim. Znakomicie wyglądają w kolorze białym, z fugą ciemnoszarą, w pobliżu kontrastowych czarnych elementów i drewna. Mają na tyle intrygującą formę, że same w sobie mogą być ozdobą, np. jedynym akcentem w minimalistycznym pokoju. Dobrze będą też komponować się z industrialną, loftową stylistyką. Można wykończyć nimi tylko fragment ściany, np. nad blatem kuchennym. Dają dużą dowolność w układaniu i kształtach, jakie można z ich pomocą uzyskać.
Płytki oktagonalne
To najlepszy wybór na podłogę do wnętrza w stylu glamour, gdzie obecność luksusu ma być wyraźnie zaznaczona. Podłoga taka kojarzy się z pałacową posadzką.
Płytki metro/subway
Płytki cegiełki to jeden z wnętrzarskich hitów, który rozgościł się na dłużej. Płytki te są dość uniwersalne, często wykorzystywane do wykończenia ściany nad blatem w kuchni. To kolejna nowojorska inspiracja – nazwa pochodzi od płytek, którymi wykładano ściany metra w Nowym Jorku w początkach XX w. Często wykorzystywane w aranżacjach w stylu skandynawskim – zazwyczaj białe, wykończone na wysoki połysk, w towarzystwie białych szafek kuchennych. Pojawiają się też w stylu glamour – gdy połowa płytek subway jest w kolorze białym, a część w czarnym.
Płytki imitujące marmur
Naturalne skojarzenia z tym materiałem to elegancja, luksus, przepych. Płytki ścienne marmurowe będą więc pasować do wnętrz w stylu glamour, a także do nieco bardziej stonowanych wnętrz klasycznych.
Płytki drewnopodobne
Imitacje drewna rządzą przede wszystkim w stylu skandynawskim. Warto postawić na gres imitujący stare drewno malowane na biało czy szarą barwę drewna postarzanego. Białe płytki drewnopodobne pasują zwłaszcza do stylu shabby chic, czyli romantycznego ujęcia stylu vintage.
Płytki patchwork
Najbardziej ozdobne i oryginalne, nawiązują do tradycyjnej ceramiki hiszpańskiej znanej na całym świecie. Płytki ścienne patchwork są doskonałe do wnętrz w stylu klasycznym i vintage, a także w formie akcentu (dekoru ściennego) do wnętrz minimalistycznych i skandynawskich.
Może Cię zainteresować
Przeczytaj inne wpisy z naszego bloga
PAŹ
18
Zapraszamy na drugą część poradnika, jak kłaść płytki! W tej części artykułu znajdziesz porady: jak kłaść płytki na ścianie – czy zacząć od góry, czy od dołu jak podejść do kwestii docinanych płytek, na co zwrócić uwagę w temacie fug, jak położyć płytki na ścianie. Jak kłaść płytki na ścianie – od góry czy od […]
Czytaj dalejPAŹ
18
Płytki gresowe cieszą się coraz większą popularnością w polskich domach i mieszkaniach. Nic dziwnego, ponieważ ten wyjątkowy materiał świetnie sprawdza się nie tylko w kuchniach i łazienkach. Można położyć go właściwie w całym mieszkaniu, na balkonie lub tarasie, a także – co dla wielu osób jest zaskoczeniem – wyłożyć nim ścieżki ogrodowe lub podjazd dla […]
Czytaj dalejPAŹ
18
Płytki ceramiczne a style urządzania wnętrz Płytki betonopodobne Idealne do stylu industrialnego, z którego zresztą się wywodzą. Jest to styl urządzania wnętrz inspirowany nowojorskimi przestrzeniami pofabrycznymi z XX w, tzw. loftami. Kojarzą się z nim głównie dwa elementy, jeśli chodzi o wykończenie ścian – ściana z cegły i beton architektoniczny. Plytki betonopodobne kojarzą się z […]
Czytaj dalej